מחקר והערכה

עמותת גושן פועלת לקידום בריאות הילד בקהילה באמצעות קידום מדיניות ופרקטיקות קליניות מתקדמות מבוססות מחקר ונתונים. על מנת לייצר שינויי מהותי בשירותי הבריאות לילדים העמותה מקדמת מחקר העוסק במבנה ואיכות שירותי הבריאות, הגורמים המשפיעים על בריאות, אי שיוון בבריאות, צרכי הורים וילדים ומודלים חדשים העוסקים בבריאות הילד בקהילה.

נושאי מחקר המרכזיים לשנת 2023:

  • מיפוי דאגות הורים בנוגע להתפתחותם של ילדים צעירים בקבוצות אוכלוסייה שונות בישראל. מחקר בשיתוף קופת חולים כללית וד"ר דורית שמואלי, פרופ' אורטל סלבודין, אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' מרי רודולף, אוניברסיטת בר אילן, ופרופ' איתן  כרם, מרכז רפואי אקדמי הדסה. המחקר בזכה בגרנט של משרד החינוך.

  • אפיון ועיצוב של תפקיד רופאי.ות הילדים בקהילה לטובת בריאות הנפש של ילדים בישראל. מחקר בשיתוף המחלקה לפסיכיאטריה של ילדים ונוער במרכז רפואי אקדמי הדסה עין כרם, ד"ר עמית שלו, וד"ר טוני גוטנטג מאוניברסיטת תל אביב. המחקר הוגש לגרנט של המכון הלאומי לחקר שרותי בריאות.

  • מרפאת קש"ת לטיפול בבעיות גמילה: מחקר התכנות משולב של שירות חדש ברפואת ילדים. מחקר בשיתוף קופת חולים מאוחדת, עם ד"ר אפרת וקסלר, ד"ר הדסה טרואן, ד"ר מנחם ביתן וד"ר עינת  יעקבוביץ'. המחקר זכה בגרנט של קופת חולים מאוחדת ובגרנט של משרד הבריאות.

  • הערכה מעצבת ומסכמת לכל הפעילויות של עמותת גושן על מנת לקדם קבלת החלטות מבוססת נתונים. ההערכה מתבצעת לצורך פיתוח, למידה, ובחינת תוצאות של הפעילויות השונות המתקיימות בעמותה.

  • מחקר הערכה לתוכנית של"מ בטיפות החלב, בשיתוף ד"ר שירן בורד ממכללת עמק יזרעאל וד"ר יובל פלדי ממכון תובנות.