מיזם טיפת חלב

גושן מהווה חלק משמעותי בשותפות בין משרד הבריאות, קרן ברנרד ון ליר, קרן יד הנדיב וחברת לוטם, אשר אמונה על פיתוח מקצועי ייעודי וייחודי לאחיות טיפות החלב, שמטרתו הכנסת תכניות ותכנים חדשים להגברת תמיכתן של האחיות בהורים שיובילו  להתפתחות בריאה יותר של ילדים בשנות החיים הראשונות.

כחלק מבניית אסטרטגיית "אלף הימים הראשונים" של משרד הבריאות, מצא המשרד שתמיכה בהורים במהלך השנים הראשונות הינו נושא מפתח שאינו מטופל כראוי, ועל כן מחויב לערוך שינוי משמעותי בתחום, כולל בשירותי טיפת חלב.

השנים הראשונות בחייו של כל ילד הן קריטיות לעיצוב הבריאות והרווחה, הלמידה וההתנהגות לאורך החיים. מרפאות טיפת חלב בישראל, המופעלות על ידי משרד הבריאות, ארבעת קופות החולים, ועיריות ירושלים ותל אביב, הן תחנת הטיפול הראשונה שעימה נפגשים אימהות הרות, תינוקות, ילדים צעירים (עד גיל 6) והוריהם.

עם זאת, אחיות טיפת חלב מתמודדות עם אתגרים רבים ובהם עומס עבודה, מגבלות על היקף השירות ועוד. מודל ההכשרה החדש נועד לספק לאחיות מערכת תמיכה מקצועית שתאפשר להן ליישם בעבודתן כלים חדשניים לעבודה עם הורים ולהניע שינוי משמעותי בקהילה. הדבר נכון במיוחד כשמדובר בתחנות טיפת חלב בקהילות מוחלשות – קהילות שבהן מתגוררות משפחות בעלות הכנסה נמוכה, עם מודעות מועטה לבריאות ולהתפתחות הילדים.

עמותת גושן נבחרה לפתח ולהטמיע, בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות, את מודל ההכשרה החדש, אשר יעזור לוודא שכל המשפחות מקבלות את התמיכה הנחוצה להן כדי לספק לילדיהן נקודת פתיחה בריאה לחיים.